História školy

Prierez históriou našej školy

Škola vznikla v septembri 1971 keď bola z hudobného kurzu detašovaná trieda v Strážskom.
Prvým učiteľom, neskôr riaditeľom, sa stal V.Kunca, ktorý vyučoval hru na akordeón. S postupným príchodom ďalších učiťeľov sa rozšíroval hudobný odbor o dalšie nástroje ako sú husle a dychové nástroje, neskôr aj klavír, viola,kontrabas, zobcová a priečna flauta, klarinet, trúbka, spev a iné.

Zásluhou tejto širokej palety vznikla už na samostatnej ĽŠU detská ľudová hudba, malý dychový orchester, zmiešaný orchester a rôzne malé komorné zoskupenia. Dosahované výsledky prezentopvali jednotliví žiaci na rôznzch súťažiach. úspešne si počínala predovšetkým ľudová hudba pod vedením I. Žecika, ktorá získala popredné umiestnenia aj v rámci Slovenska.
                Po čase sa podarilo zrekonštruovať učebne a malú koncertnú sálu a v roku 1991 bol otvorený výtvarný odbor.Za pomoci školskej správy v Michalovciach a sponzorov medzi ktorými bolo aj CHemko Strážske a.s. a mesto Stážske sa neustále vylepšovalo vybavenie školy.
                V dnešných dnoch škola sídli v zrekonštruovanej budove v centre mesta, v škole sa nachádza veľká koncertná sála. v škole vyučuje 8 učiteľov, z toho sedem hudobný odbor a 1 výtvarný odbor.
Základnú umeleckú školu v Strážskom navštevuje 150 žiakov v dvoch odboroch: hudobnom a výtvarnom.Hudobný odbor je organizovaný ako prípravné štúdium pre žiakov vo veku od 7 rokov, I. stupeň s dĺžkov štúdia 7 rokov a II. stupeň s dĺžkov štúdia 4 roky. V blízkej buduúcnosti plánujeme otvoriť tanečný odbor a Literárno dramatický odbor.

• Základná umelecká škola, Družstevná 509, 072 22 Strážske
    Družstevná 509, 072 22 Strážske